Sepetiniz Boş

Kedi Maması Seçiminde Önemli Konular ve Adımlar

  • Anasayfa
  • Blog
  • Kedi Maması Seçiminde Önemli Konular ve Adımlar
Kedi Maması Seçiminde Önemli Konular ve Adımlar
20 Ağustos

Kedi Maması Seçiminde Önemli Konular ve Adımlar

1 Yorum

Kedi Maması Seçiminde Önemli Konular ve Adımları Gözden Geçiriyoruz

Kedi bakımı, bir hayli kolay olmasının yanında bir o kadar da önem verilmesi gereken bir husustur. Kedi severlerinde kedi bakımı konusunda dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri, mama seçimidir. 
Kedilerimizi mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı tutmak isteriz. Bunu mümkün kılmanın en iyi yollarından biri, yüksek kalitede ve doğal olan mamaları tercih etmektir. Ancak kedimiz için en doğru mamayı seçmek bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu karmaşıklığı yok etmek ve dostlarımız için çok doğru bir tercih yapmak için, kedimizin nitelikleri aslında bize yol göstermektedir. Kedilerimizin özelliklerine bakarak dikkat etmemiz gereken 4 ana faktör bulunur.
Kediler de insanlar gibi abur cubura meraklıdır. Mamayı elinize aldığınızda elinizde geride bıraktığı yağ ne kadar fazlaysa mamaya o kadar fazla yağ konulmuş demektir. Hatta bazen üretimin sonunda kedilerin iştahla yemeğe sarılmalarını sağlamak için, yağ püskürtüldüğünü de hatırlatalım. Aynen bizim fast-food merakımız gibi kedilerin de benzer bir merakı vardır. Abur cubura alışmış bir kediyi tekrar sağlıklı şeyler yemeye ikna etmek kolay değildir. 
Bu konunun meraklıları Internet'te kedilerine kuru mama yedirmeyen kedi meraklılarına rastlayabilirler. Sadece çiğ et yediren meraklılar dahi vardır. Buna benzer bir model olarak mama içerisinde hiç bitkisel bir katkı olmayan mamalara meraklı kedi sahipleri de vardır. Biz kedilerinizin sağlığını düşünerek bunlar hakkında doğru ya da yanlış demek istemiyoruz. Bu nedenle yazımızda en temel 4 kriterden bahsetmek istedik. Yine de mama seçimini veterinerinizin önerilerini gözeterek yapmanız en doğrusu olacaktır.
1. Kedinin Yaşı
Kedi maması alırken hangisini alacağız? karar aşamasında, kedimizin niteliklerine göre özen göstermemiz gereken en önemli konu, kedinin yaşıdır.  Yavru kediler için “junior”, yetişkin kediler için de “adult” ibarelerinin bulunduğu mamalar tercih edilmelidir. Bu mamaların arasındaki en temel fark ise içerisindeki protein ve yağ oranlarıdır.
2. Kedinin Kilosu
Mama seçiminde dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli faktör de kedimizin kilosu ve aktivite durumudur. Şayet hareketsiz ve kilolu bir kedim var diyorsanız eğer,  buna göre üretilen mamaları daha çok tercih etmelisiniz. Bu mamaların yağ ve lif oranları diğer yetişkin mamalarına göre farklılık göstermektedir ve kalorileri daha düşüktür.
3. Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu
Kedimizin cinsiyeti, özellikle kısırlaştırıldıktan sonra, mama tercihinde özen gösterilmesi gereken bir diğer konu olmaktadır. Zira kediler kısırlaştırıldıklarından sonra kilo almaya yönelebilirler. Bu durumu önlemek için ise kısırlaştırma işleminden daha sonra kedimizin beslenme huylarını ağır ağır değiştirmemiz gerekmektedir. Bu durum için de kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen mamaları bulmamız mümkündür.
4. Kedinin Cinsi
Kedimizin cinsiyle ilgili önemli olan faktör, tüy uzunluğudur. Kediler, kendilerini temizlerken tüy yumakları yutabilirler ve yuttukları bu tüy yumakları sindirim sisteminde problemler oluşmasına neden olabilir. Bunu engellemek içinse, özellikle uzun tüylü kediler için, içeriğinde malt olan mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca birçok ırk için özel olarak üretilen mamalar da mevcuttur.

1 Yorum