Sepetiniz Boş

Köpeklerde Doğru Beslenme Şekli ve Mama Seçimi

  • Anasayfa
  • Blog
  • Köpeklerde Doğru Beslenme Şekli ve Mama Seçimi
Köpeklerde Doğru Beslenme Şekli ve Mama Seçimi
31 Ağustos

Köpeklerde Doğru Beslenme Şekli ve Mama Seçimi

1 Yorum

Köpeklerde en doğru mama seçimi nasıl olmalı?

Doğru beslenmenin köpekler için en önemli ihtiyaçlardan biri ve ayrıca en önemli konudur. Ayrıca, köpeğinizin sağlığı ve onun mutlu olması için de çokça titizlik isteyen bir konudur. Köpekler için milyonlarca yiyecek tercihi mevcuttur, bu nedenle köpeğiniz için birini tercih etmek oldukça zorludur. Köpek beslenmesi ile ilgili tercihler veterinerler, yetiştiriciler, eğitimciler ve diğer köpek sahipleri için değişir.
 
Uzmanlar her daim köpekler için en iyi gıda konusunda aynı fikirde değildirler, çünkü kesin bir cevap yoktur.
 
Köpeklerin her zaman sürekli aynı mama ile beslenmesi doğru değildir. Devamlı olarak kullandığınız mamayı değiştirmeden köpeklerinizi bu durumdan sıkabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz için bu durum bir çok dezavantaj sağlar.  Örneğin; köpeğin derisinde alerji oluşumu da söz konusu olabilmektedir. Köpeklerin mamaları, köpeğin özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Zaman içerisinde aşırı yağlanma ve kilo alan köpeklerde mutlaka diyet mamaları seçilmelidir. . Köpeklerin mamaları planlı olarak 2-6 ay arasında değiştirilebilir. Köpeklerin mama alışkanlığı bir anda değiştirilmemelidir. Bu değişim, eski mamaya bir miktar yeni mama eklenerek olmalıdır. Köpek mamalarının yanında besleyici olarak ek gıdalar kullanılabilir. Az pişmiş et, tahıl, sebze ve meyve gibi malzemeler ile köpeğinizin mamasını zenginleştirebilirsiniz. 
 
Köpeklerde doğru mama kullanılmaması, köpeğin ağzının kokmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle mama değişimlerinde köpeklerin ağızları kontrol edilmelidir. Köpek maması alırken, mama etiketinin üzerinde AAFCO yazmasına özen gösterin. Bu işaret mamanın yüksek kalitede olduğu hakkında size yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda mamaların mısır, pirinç, soya ve kimyasal koruyucu gibi maddeler içermediğine özen gösterin. Mamaların her daim içerisinde et bulundurması gerekmektedir. 

1 Yorum

  • Ergin Akdoğan
    Ergin Akdoğan15.8.2017 15:39:40

    faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık